چطور در شبکه LAN کامپیوترمان را پنهان کنیم تا دیده نشود؟

در ويندوز XP و ۲۰۰۰ يكسری از دايركتوری‌ها را برای دسترسی كاربران به اشتراك گذاشته‌ايد و قوانينی هم جهت دسترسی نيز به آنها تعريف كرده‌ايد. هم اكنون می‌خواهيد كامپيوتر را در شبكه پنهان و غيرقابل ديدن كنيد زيرا تنها افرادی بايد بتوانند به فكر دسترسی به كامپيوتر شما باشند كه اين اجازه و اطلاعات لازم را از شما گرفته باشند.
با تغييرات كوچكی در رجيستری می توانيد بدون اينكه حقوق دسترسی به دايركتوری‌ها را بيشتر يا كمتر كنيد، PC خود را برای تمام استفاده كنندگان شبكه پنهان كنيد. برای اين كار Regedit را اجرا كرده و كليد زير را باز كنيد:

“Hkey_local_machinesystemCurrentControlSetservi ceslanmanserverparameters”

در مكان گفته شده يك “DWORD” جديد با نام Hidden اضافه كنيد و عدد يك را به آن بدهيد.
پس از راه‌اندازی مجدد، ديگر در شبكه اثری از كامپيوترتان نخواهد بود. اما باز هم افراد مجاز می‌توانند به دايركتوری‌های به اشتراك گذاشته شده دسترسی پيدا كنند به اين شيوه كه در خط آدرس وارد كننده در اكسپلورر هر پوشه به اشتراك گذاشته شده در كامپيوتر شما را مستقيما فرا بخوانند:

راه راحت‌تر هم اين است كه عضوهای “Network” اين آزاد كردن دايركتوری‌های شبكه را به عنوان درايو سيستم MAP نمايند. برای اين كار بر روی نام پوشه به اشتراك گذاشته شده در شبكه، با دكمه راست موش كليك كرده گزينه “Map network drive” را از منو كليك كنيد.
يك حرف مربوط به ديسك گردان آزادی را انتخاب كنيد و سپس مسير UNC يا Uniform Naming Convention را وارد نمائيد.
برای اينكه PC را دوباره قابل ديد كنيد، كليد رجيستری را كه اضافه كرده بوديد، پاك كنيد و كامپيوتر را مجددا راه‌اندازی كنيد.